Christina V.

Christina V.

Svarer inden for 1 time på 90% af beskeder
90% 1 time

Christina V.

Tager imod nye studerende

Fysik studerende fra AAU og sprogentusiast underviser i fysik, matematik og tysk

  • Tager imod nye studerende
Pris
Fra 200 kr
Undervisningsfag:
Beskrivelse Typer af lektioner Referencer

Beskrivelse

Mit navn er Christina, jeg er 24 år, og jeg er i gang med en kandidat i fysik og matematik på Aalborg universitet.

Jeg har altid været nysgerrig og glad for at lære, og vil meget gerne hjælpe andre med at finde samme glæde og motivation for at tilegne sig ny viden, og har en masse tricks i baghånden som jeg vil elske at dele med andre, både fra min studietid på uni og min gymnasietid på STX, hvor jeg snittet på 11.3 kom alene fordi jeg er nysgerrig og synes det er sjovt at lære. Jeg kan hjælpe både i folkeskole og gymnasie, med matematik og fysik op til A-niveau, og tysk op til B-niveau.

Jeg har undervist rigtig meget. De sidste år har jeg haft forløb med over 50 forskellige elever, og det har været en fornøjelse hver gang at lære dem at kende, se dem udvikle sig, blive mere selvsikre i undervisningen eller klar til deres eksamener, uanset om vi kæmper for at bestå og fokusere på det allermest essentielle, eller om vi sigter mod høje karakterer og det store overblik.

Jeg har undervist meget på folkeskole og gymnasie niveau, og har haft en del forløb med universitetsfag som calculus, lineær algebra, anvendt matematik og grundlæggende mekanik og termodynamik, statistik, databehandling i matlab mm.

Jeg tager 250 i timen for fysik undervisning og universitetsfag, og 300 i timen for matematik på folkeskole eller gymnasie-niveau.

Min drøm er, at flere skal kunne lide at lære sprog eller være trygge ved matematik, og det tror jeg på, at jeg vil kunne hjælpe med at inspirere til, på en hyggelig og afslappet måde.

Tysk kan jeg hjælpe med i folkeskolen og op til B-niveau i gymnasiet, hvor jeg afsluttede med 12. Siden har jeg brugt meget tid på at forbedre sproget, og kan nu tale det frit og næsten flydende.
Jeg nyder at undervise i tysk, hvor jeg kan dele ud af mine erfaringer om, hvordan man nemt og effektivt kan lære at tale sprog på en sjov måde, uden at grammatikken skal spænde ben for en. Jeg fokuserer rigtig meget på at udvide ordforråd og opbygge selvtillid til at tale frit, i et afslappet rum hvor man skal turde fejle, og den fornemste opgave er at få sit budskab igennem og ikke at blive misforstået.
Samtidig kan jeg hjælpe med skriftligt at give en forståelse for grammatikken, der danner fundament for sprogets opbygning.

Desuden har jeg erfaring med autisme, ADHD og ADD, så jeg er meget forstående over for udfordringer, der ligger ud over det faglige.

Når jeg ikke har travlt med studie, nyder jeg at synge (klassisk, synger i Aalborg domkirkes kantori og går på mgk med klassisk sang), danse, lære nye sprog (har gang i både fransk og portugisisk for tiden;), tegne eller læse en god roman:D

Typer af lektioner

Standard lektion
200 kr / 55 min

Referencer (4)

+ Tilføj reference
Line H.

Line H.

Uverificeret reference

Christina har hjulpet mig med matematik på A-niveau siden slutningen af 2.g og frem til eksamen i 3.g. Hun har både hjulpet med de skriftlige og mundtlige prøver samt afleveringer osv. hvilket gjorde en kæmpe forskel for mig. Christina møder altid op med et stort smil og stor interesse for at lære fra sig af sin brede viden. Hun er også nysgerrig og hurtig til at opfange nye programmer, samt emner der ellers ligger langt tilbage. Derudover hjalp Christina mig også med at finde programmer og komme med tips til at jeg kunne forbedre mig yderligere, da jeg skulle til tyskeksamen i slutningen af 2.g.

Nanna L.

Nanna L.

Uverificeret reference

Jeg har været utrolig glad for Christina som privat lærer. Jeg bad hende om hjælp til "Grundlæggende mekanik og termodynamik" som jeg havde ekstremt svært ved, da jeg kun havde haft Fysik på B niveau. Jeg følte ikke, at jeg forstod særlig meget når der var gruppearbejde og derfor kontaktede jeg Christina. Hun hjalp mig helt fra bunden med at forstå enhedsomregning, de forskellige Newtons love og jeg fik også en meget bedre forståelse for, hvordan jeg kunne bruge Wordmat hurtigt og effektivt. Hun var god til at give plads til de ”dumme” spørgsmål og forsøge med forskellige vinkler når der var noget, man ikke forstod. Hun lærte mig på en overskuelig måde hvordan jeg sku analysere opgaverne, kombinere formler og derved kunne løse dem. Derudover var hun også fleksibel at planlægge undervisning med, om det så var enkelt timer eller at man gerne ville sidde flere timer for at kunne fordybe sig. Hende styrke var især på mekanikken men hun kunne også fint hjælpe med termodynamik-delen. Jeg gik fra knap nok at kunne regne de mest basale opgaver rigtig til at få 10 til min eksamen. Så jeg vil helt klart anbefale Christina, hvis man sidder og kæmper med faget og føler det er uoverskueligt, hvordan man skal løse opgaverne. Desuden er hun en haj til Wordmat og man får derved også et godt fundament for opgaveløsning på resten af sit studie.

Katrine K.

Katrine K.

Uverificeret reference

Christina var min tutor i Fysik A i det sidste halve år af 3g. Hun hjalp mig med at træne til den skriftelige eksamen i Fysik A. Da vi startede forløbet havde jeg meget svært ved at overskue og genkende de forskellige opgave typer. Derfor trænede vi opgaver jeg selv valgte og medbragte, for derigennem at optimere min forståelse inden for de forskellige emner. Christina havde igennem hele forløbet, god tid til at fokusere på de enkelte dele af en opgave, for at opnå en fuld forståelse af den enkelte løsningsmetode, eller fysikken bag opgaven. Forløbet foregik online, hvilket medvirkede til at vi nemt kunne dele skærm og fokusere på den enkelte opgave. Med Christinas hjælp formåede jeg at hæve min skriftlige karakter i Fysik A fra 4 til 10 i min afsluttende eksamen. Derfor kan Christina helt klart anbefales til at hjælpe med at skabe en større forståelse inden for det enkelte fagområde. - Katrine Kofoed

Viktor L.

Viktor L.

Uverificeret reference

Christina was my math teacher for 3 months. She helped me a lot for the maths and the preparation of my exam Matematik B. We work through video calling and each week focused on a different chapter of the program. She can speak both english and danish and has all the knowledge necessary for the matematik A B and C exam. Even when i did not understand a concept she took the time to explain me in different ways or otherwise found a website where it explains it. Thanks to her I got my exam, I really think that if you need a better understanding of maths she provides all the tools and knowledge necessary. Viktor Lis Former former student of Christina.